Helsingin Psykoterapiayhdistys ry

Tilinumero
IBAN: FI86 1023 3000 0904 36
BIC: NDEAFIHH

Y-tunnus:
1647395-3 

Hallitus v. 2020

Merja Koskelainen
puheenjohtaja
koskelainenmerja4@gmail.com

Tytti Karhu
sihteeri
tytti.karhu@gmail.com

Martti Ajo, TT, psykoanalyytikko
varapuheenjohtaja
martti.ajo@saunalahti.fi

Katri Ala-Tuuhonen
talousvastaava
katri.ala-tuuhonen@welho.com

Maria Alvesalo
tieteellisen toimikunnan puheenjohtaja
maria.alvesalo@pediars.fi

Anna Lilja, PsL, psykoanalyytikko (IPA)
julkaisuvastaava, psykoterapeuttikoulutustyöryhmän pj
anna.lilja@gradiva

Riikka Porra
jäsen
riikkaporra@gmail.com

Taija Procopé, sosiaalityöntekijä, psykoterapeutti
jäsensihteeri
taija.procope@gmail.com

Seija Riikonen
viestintävastaava
seija.riikonen@fimnet.fi

Hallituksen varajäsenet

Maria Kajander
mariakoo@welho.com

Heli Kauranen
heli.kauranen@saunalahti.fi

Julkaisutoimikunta – Psykoanalyyttinen
psykoterapia -lehti

Anna Lilja, PsL, psykoanalyytikko (IPA), kouluttajapsykoterapeutti
päätoimittaja
anna.lilja@gradiva.fi

Paavo Manninen, FM, kirjallisuuden tutkija
toimitussihteeri
paavo.t.manninen@jyu.fi

Irmeli Elonheimo, TM, psykoterapeutti, kouluttajapsykoterapeutti
irmeli.elonheimo@gmail.com

Teija Nissinen, PsM, kouluttajapsykoterapeutti
teija@teijanissinen.fi

Matti Pesola, PsM, kouluttajapsykoterapeutti
matti.pesola@gmail.com

Timo Sampolahti, FT, kouluttajapsykoterapeutti
timo.sampolahti@gmail.com

Milla Tamminen, PsM, psykoanalyytikko (IPA)
milla.tamminen@outlook.com

Lauri Yli-Pohja, FM, psykologi, psykoterapeutti
laurijuhani@gmail.com

Toimitusneuvosto – Psykoanalyyttinen
psykoterapia -lehti

Anneli Larmo, LKT, psykiatrian erikoislääkäri, koulutusanalyytikko (IPA)
puheenjohtaja
anneli.larmo@pp.fimnet.fi

Henrik Enckell, LT, psykiatrian erikoislääkäri, koulutusanalyytikko (IPA)
henrik.enckell@kolumbus.fi

Katja Kurri, PsT, psykoterapian erikoispsykologi, integratiivinen kouluttajapsykoterapeutti
katja.s.kurri@gmail.com

Vesa Manninen, FK, psykologi, koulutusanalyytikko (IPA)
vesa.manninen@elisanet.fi

Eija Repo, LL, psykiatrian ja nuorisopsykiatrian erikoislääkäri, psykoanalyytikko (IPA)
repo.eija@kolumbus.fi

Toimituksen edustajina päätoimittaja ja toimitussihteeri.

Tieteellinen toimikunta

Maria Alvesalo
puheenjohtaja
maria.alvesalo@pediars.fi

Teija Nissinen, PsM, kouluttajapsykoterapeutti
teija@teijanissinen.fi

Niina Rita

Psykoterapeuttikoulutustoimikunta

Anna Lilja, PsL, psykoanalyytikko (IPA), kouluttajapsykoterapeutti
puheenjohtaja
anna.lilja@gradiva.fi

Arja Huttunen
arja.huttunen@arjahuttunen.fi

Merja Koskelainen
merja.k.koskelainen@saunalahti.fi

Helsingin psykoterapiayhdistyksen koulutustoimikunta

  • Anna-Liisa Roinisto-Dumell
    puheenjohtaja
    anna-liisa.roinisto-dumell@luukku.com
  • Elina Mäenpää-Reenkola
    varapuheenjohtaja
  • Laura Luodemäki
    sihteeri
  • Arja Huttunen
  • Matti Keinänen
  • Aino-Maija Lahtinen
  • Anna Liimola
  • Tiina Määttä
  • Mirja Sinkkonen
  • Anne Tuohimaa

Kouluttajakoulutuksen eettinen toimikunta

  • Anna-Liisa Roinisto-Dumell
    puheenjohtaja
    anna-liisa.roinisto-dumell@luukku.com
  • Marjatta Aalto
    Helsingin yliopiston Koulutus- ja kehittämiskeskus Palmenia
  • Aulis Katajala
  • Anneli Larmo
  • Elina Mäenpää-Reenkola
  • Soili Salminen
    varapuheenjohtaja

Pätevyyslautakunta

Eettinen toimikunta (kokoontuu tarvittaessa)

  • Tarja Falkenberg, TM, psykoterapeutti
  • Riina Johansson, FM, Helsingin yliopiston koulutussuunnittelija
  • Marja-Leena Roine, FM, psykologi, psykoterapeutti, psykoanalyytikko (IPA),
    psykoterapeuttikouluttaja, ryhmäpsykoterapeutti

Neuropsykoanalyyttinen toimikunta (tietoja päivitetään)

NPSA – lukupiiri (tietoja päivitetään)

EFPP – European Federation for Psychoanalytic Psychotherapy
Suomen kansallinen verkosto ry yhteyshenkilö

EFPP Suomi hallituksen jäsen/ yhteyshenkilö ja EFPP Boardin jäsen/ aikuisjaos 2019
Arja Huttunen

EFPP Suomi asiantuntijajäsen Anna-Liisa Roinisto-Dumell

IPA/COWAP -yhdyshenkilö, ei nimetty tällä hetkellä