Helsingin Psykoterapiayhdistys ry

Tilinumero
IBAN: FI86 1023 3000 0904 36
BIC: NDEAFIHH

Y-tunnus:
1647395-3 

Hallitus v. 2020

Merja Koskelainen
puheenjohtaja
koskelainenmerja4@gmail.com

Tytti Karhu
sihteeri
tytti.karhu@gmail.com

Martti Ajo, TT, psykoanalyytikko
varapuheenjohtaja
martti.ajo@saunalahti.fi

Anna Lilja, PsL, psykoanalyytikko (IPA)
julkaisuvastaava, psykoterapeuttikoulutustyöryhmän pj
anna.lilja@gradiva

Taija Procopé, sosiaalityöntekijä, psykoterapeutti
jäsensihteeri
taija.procope@gmail.com

Anna Liimola
koulutustoimikunnan edustaja
anna.liimola@gmail.com

Heli Paatero
viestintävastaava
heli.paatero@fimnet.fi

Marja-Leena Roine
marjaleena.roine@gmail.com

Hallituksen varajäsen

Riikka Porra
riikkaporra@gmail.com

Julkaisutoimikunta – Psykoanalyyttinen
psykoterapia -lehti

Anna Lilja, PsL, psykoanalyytikko (IPA), kouluttajapsykoterapeutti
päätoimittaja
anna.lilja@gradiva.fi

Paavo Manninen, FM, kirjallisuuden tutkija
toimitussihteeri
paavo.t.manninen@jyu.fi

Antto Luhtavaara, PsM, VM, kouluttajapsykoterapeutti

Teija Nissinen, PsM, kouluttajapsykoterapeutti
teija@teijanissinen.fi

Matti Pesola, PsM, kouluttajapsykoterapeutti
matti.pesola@gmail.com

Milla Tamminen, PsM, psykoanalyytikko (IPA)
milla.tamminen@outlook.com

Lauri Yli-Pohja, FM, psykologi, psykoterapeutti
laurijuhani@gmail.com

Toimitusneuvosto – Psykoanalyyttinen
psykoterapia -lehti

Anneli Larmo, LKT, psykiatrian erikoislääkäri, koulutusanalyytikko (IPA)
puheenjohtaja
anneli.larmo@pp.fimnet.fi

Martti Ajo, TT, kouluttajapsykoterapeutti

Sami Alanne, MuT, FM, kouluttajapsykoterapeutti

Katja Kurri, PsT, psykoterapian erikoispsykologi, integratiivinen kouluttajapsykoterapeutti
katja.s.kurri@gmail.com

Vesa Manninen, FK, psykologi, koulutusanalyytikko (IPA)
vesa.manninen@elisanet.fi

Eija Repo, LL, psykiatrian ja nuorisopsykiatrian erikoislääkäri, psykoanalyytikko (IPA)
repo.eija@kolumbus.fi

Timo Sampolahti, FT, TM, kouluttajapsykoterapeutti

Toimituksen edustajina päätoimittaja ja toimitussihteeri.

Tieteellinen toimikunta

Maria Alvesalo
puheenjohtaja
maria.alvesalo@pediars.fi

Teija Nissinen, PsM, kouluttajapsykoterapeutti
teija@teijanissinen.fi

Niina Rita

Helsingin psykoterapiayhdistyksen koulutustoimikunta

Toimikunnan vastuulla on kouluttajapsykoterapeuttikoulutuksen
järjestäminen yhteistyössä Helsingin yliopiston kanssa

  • Anna-Liisa Roinisto-Dumell
    puheenjohtaja
    anna-liisa.roinisto-dumell@luukku.com
  • Elina Mäenpää-Reenkola
    varapuheenjohtaja
  • Laura Luodemäki
    sihteeri
  • Arja Huttunen
  • Matti Keinänen
  • Aino-Maija Lahtinen
  • Anna Liimola
  • Tiina Määttä
  • Mirja Sinkkonen
  • Anne Tuohimaa

Kouluttajapsykoterapeuttikoulutuksen eettinen toimikunta
(kokoontuu tarvittaessa)

  • Tarja Falkenberg, TM, psykoterapeutti, VET (EFPP)
  • Riina Johansson, FM, suunnittelija, Helsingin yliopisto
  • Marja-Leena Roine, FM, psykologi, psykoterapeutti, psykoanalyytikko (IPA), psykoterapiakouluttaja (HPY), ryhmäpsykoterapeutti

Psykoterapeuttikoulutustoimikunta

Anna Lilja, PsL, psykoanalyytikko (IPA), kouluttajapsykoterapeutti
puheenjohtaja
anna.lilja@gradiva.fi

Arja Huttunen
arja.huttunen@arjahuttunen.fi

Merja Koskelainen
merja.k.koskelainen@saunalahti.fi

Ammattieettinen toimikunta (kokoontuu tarvittaessa)

Pätevyyslautakunta

  • Tarja Falkenberg, TM, psykoterapeutti
  • Riina Johansson, FM, Helsingin yliopiston koulutussuunnittelija
  • Marja-Leena Roine, FM, psykologi, psykoterapeutti, psykoanalyytikko (IPA),
    psykoterapeuttikouluttaja, ryhmäpsykoterapeutti

Neuropsykoanalyyttinen toimikunta

Anna-Liisa Roinisto-Dumell, VTM, psykologi, psykoterapeutti VET (EFPP), psykoterapiakouluttaja (HPY)
puheenjohtaja
roinistodumellannaliisa@gmail.com

Mirja Sinkkonen, FM, psykologi, psykoterapeutti VET (EFPP),
psykoterapiakouluttaja (HPY)
mirja.sinkkonen@gmail.com

Anneli Larmo, LL, psykiatrian erikoislääkäri, psykoterapeutti VET (EFPP), koulutusanalyytikko (IPA), psykoterapiakouluttaja (HPY)
anneli.larmo@pp.fimnet.fi

Raimo Raappana, PsM, psykologi, psykoterapeutti VET (EFPP),
koulutusanalyytikko (IPA), lapsipsykoanalyytikko, psykoterapiakouluttaja (HPY)
 raimora@me.com

Susanna Kunto, PsM, psykologi, psykoterapeutti VET (EFPP),
koulutusanalyytikko (IPA), psykoterapiakouluttaja (HPY)
susanna.kunto@pp.inet.fi

NPSA – lukupiiri

Mirja Sinkkonen, FM, psykologi, psykoterapeutti VET (EFPP),
psykoterapiakouluttaja (HPY)
puheenjohtaja
mirja.sinkkonen@gmail.com
Lukupiiri on kaikille avoin. Yhteydenotot Mirja Sinkkonen

THE INTERNATIONAL NEUROPSYCHOANALYSIS SOCIETY
Anna-Liisa Roinisto-Dumell, VTM, psykologi, psykoterapeutti VET (EFPP), psykoterapiakouluttaja (HPY), yhteyshenkilö
anna-liisa.roinisto-dumell@luukku.comroinistodumellannaliisa@gmail.com

EFPP – European Federation for Psychoanalytic Psychotherapy
Suomen kansallinen verkosto

EFPP Suomi hallituksen jäsen/ yhteyshenkilö ja EFPP Boardin jäsen/ aikuisjaos 2019
Arja Huttunen

EFPP Suomi asiantuntijajäsen Anna-Liisa Roinisto-Dumell

IPA/COWAP -yhdyshenkilö, ei nimetty tällä hetkellä